Épület szerelvényezési és gépészeti portál

víz- központifűtés-napelem-napkollektor szerelés forgalmazás tervezéstől a kivitelezésig naprakészen

                         Házi Vízmű 

Falvakban, városokban élő embernek természetes adottság acsapból tetszés szerint folyatható ivóvíz. A "tetszés szerintnek" Csák a vízdíj szabhat határt, manapság egyre hamarább. Azonban minél messzebb szeretnénk vagy kényszerülünk a városoktól élni (lakni), akkor mar tartózkodás Mellett tartózkodás Mellett annyira természetes a csapból Folyó ti. Ugyanis a vezetékes vizet Biztosító csőhálózatokat, a sűrűn lakott belterületi részeken Csák Gazdaságos kialakítani. AZ egyes épületeket, kis épületcsoportokat Egyedi vízellátással célszerű emiatt ivóvízzel ellátni.

A témával kapcsolatban, lapunkban mar megjelentettünk víztisztítási, vízbeszerzési témájú cikkeket, pl. "Tiszta vizet" (2002 / 3), "Vízbeszerzés kutakból" (2003/9-10). Mostani cikkünkben - mintegy a korábbiak folytatásaként - azoknak szeretnénk tanácsokat adni Hasznos, akik a lakóépületük Egyedi vízellátó hálózatát kívánják kialakítani.

A kiindulási helyzet tehát az-Hogy a Város Minden átkától MEG tudtunk szabadulni, azaz szereztünk EGY Kies, szép környezetben fekvő telket ÉS Csák Ott szeretnénk ezentúl élni, de a lehető legkomfortosabban. Elektromos Áram ÉS ivóvíz a minimum! A telken mar lemélyítettünk EGY kutat, AZ Elektromos Áram van AZ Összes rendelkezésünkre, de mar a lakóház építéséhez is szükségünk van a vezetékből Folyó vízre. Hogy tudjuk ezt a biztosítani? Ehhez műszakilag ÉS gazdaságilag van megfelelő döntést hoznunk Kell, Hogy Gond Nélkül biztosítható Legyen a Házi vízellátásunk.
Először AZ AZ ENSZ-ben. vízbeszerző berendezést Kell megvizsgálnunk. Hazánkban AZ ivóvizet vagy forrásfoglalásból, vagy kútból tudjuk beszerezni. A szerencsések, akik Bő hozamú ÉS Jó minőségű vizet Adó forrással bírnak a telkükön, azok vagy a meglévő forrásfoglalásukat használják a vízellátásra, vagy újólag foglalják a forrásukat. Azért óvatosan, MERT Két azonos adottságú forrás ritkább, Menta a Fehér Holló! Segítségül bemutatunk EGY elvi forrásfoglalást (1).
Amennyiben kútból tudjuk a vízbeszerzést biztosítani, akkor először azt tisztáznunk Kell, Hogy EGY kutunk ásottkút, vagy furt kút. Amennyiben ásott kutunk van, AZ valószínűleg kisebb mélységben található rétegvizet csapol MEG, ezért a felszínhez Kozel, 5-10 m mélyen van a kútban a vízszint. Emellett a relativ Nagy átmérővel (0,8-3 m) alakították ki, ezért jelentős vízmennyiséget Képes tárolni (2).
A furt kutak mélyebben fekvő vízadórétegeket hasznosítanak, de lényegesen kisebb átmérővel képezik ki azokat. A legritkább esetben vízszintjük a túlfolyó, azaz klasszikus "artézi kút", inkább 10-50 m mélyen van a vízszintjük (3). Miert Kell ezt Előre tisztáznunk? Azért MERT a kútból a vizet szivattyúval Kell kitermelni, es egy kútban kialakuló vízszint mélysége szabja MEG AZ alkalmazható Szivattyú fajtáját.
A szivattyúk közös elve, a centrifugális erőt kihasználva mintegy Hogy továbbpréselik magukból, azaz a szivattyúházból a folyadékot, ezért nevezik ezeket centrifugál szivattyúnak. A fizikában tanultak szerint AZ 1 Baros légköri nyomás miatt EGY Szivattyú elméletileg 10 m mélyről, gyakorlatilag Csák 7 ~ 8 m mélyről felszínre a Képes emelni, azaz felszívni a vizet. Tehát ennél kisebb mélységből a vizet felszívhatjuk a felszínre, es onnan azt a kívánt helyre, szintre nyomhatjuk a szivattyúnkkal. Ezen AZ manó működik tól Z-ig Összes klasszikus Szivattyú. Azaz van EGY un. szívó oldala (ez azt jelenti, Hogy max. 8 m mélyről Képes a vizet felszívni), ES van a nyomó oldala, ahol a folyadék összenyomhatatlansága miatt a Csák Szivattyú motorteljesítményétől függ, Hogy milyen magasra nyomhatjuk Fel a vizet (4).
Tehát, ha a terepszintre telepített szivattyúval kívánjuk a vizet a kútból kitermeltetni, akkor Csák ~ 8 méter mélyről tudjuk megtenni ezt. EZ AZ jöhet szoba ásott kutak esetében. Amennyiben lehetőségünk van a Nagy kútátmérő miatt a szivattyúnkat a kútba szerelt tartószerkezettel a vízszint közelébe telepíteni, ott lecsökkenthetjük a szívási távolságot. A kisebb húzva ÉS Mély vízszintű furt kutak esetében viszont ezen AZ elf működő szivattyúkkal tartózkodás Mellett tudjuk a vizet a kútból kitermelni. Ezt a problémát AZ ENSZ-ben. búvárszivattyú elf működő szivattyúk, segítenek kiküszöbölni.
A búvárszivattyú lényege a nevében van, a vízszint ala telepített szivattyút jelent. Mivel a légköri nyomás Csák a Víz (folyadék) felszínig érvényes, AZ alatt a víznyomás kalapot, a búvárszivattyúknak Csák nyomóoldala van. Kell EGY tartózkodás Mellett felszívniuk szivattyúházukba a vizet, mivel a Víz, a vízfelszín alatt állandóan kitölti a szivattyúházat. Csák a motorteljesítményüktől függ, Hogy milyen szintre (magasságba), nyomják-emelik a kútból a vizet.
A merülőszivattyúkat további Két csoportra szokták osztani. A búvárszivattyúk kis szerkezeti Berendezések húzva. A búvárszivattyú alsó részén található tól Z-ig Elektromos motorrész, középen EGY szűrőkosáron keresztül kiugrik EGY Víz a szerkezetbe, a felső részen nyomóteljesítménytől függő számú szivattyúkamra van sorbakapcsolva, a Víz a Szivattyú hossztengelyében, annak tetején LEP ki a szerkezetből. Azaz ITT csatlakozik a nyomócső a búvárszivattyúba. A búvárszivattyúknak állandóan a Víz alatt Kell maradniuk, a motor hűtését ugyanis a Víz biztosítja. Ezért szerkezetük kevésbé robosztus. Szárazra kerülésük esetén EGY Kapcsoló leállítja a búvárszivattyúkat (5).
A szennyezett, Homokos bányavizek kiemelésére szerkesztett un. zagyvíz szivattyúk tartoznak a merülőszivattyúk másik csoportjába. Ezeknek a szivattyúknak AZ alsó részén van elhelyezve a szivattyúrészük. A szivattyúba a szerkezet legalsó részén annak hossztengelyében kiugrik EGY ti. (A vízben található szennyeződéseket esetenként ITT EGY darabolja Fel késszerkezet.) AZ Elektromos meghajtómotor a szivattyúrész felett található. A termelt Víz a szerkezet oldalán LEP ki, ill. csatlakozik a nyomócsőbe. Emiatt robosztus öntvényházzal VANNAK kialakítva, esetenként szárazon is működhetnek motorleégés veszélye Nélkül. A működésüket úszókapcsolós szerkezettel szabályozhatjuk (6). A kisebb húzva csőkutakba Búvár, AZ ásott vagy aknakutakba zagyszivattyút szoktak beépíteni.
A kutakat Un. kútfejaknával, azaz részben a terep ala süllyesztve kialakított vasbeton vagy Egyéb vízzáró anyagú aknával Kell kiképezni. Ide kerülnek a Szivattyú Elektromos energiaellátó ÉS Szabályozó szerelvényei, es a víztermelést Szabályozó, Mérő csőszerelvények (7).

A lakóépület vízellátását közvetlenül a kutakba épített szivattyúkkal tartózkodás Mellett célszerű megoldanunk. Egyrészt a kutakat Minden egyes vízvételezéskor ki Kell-kapcsoljuk, ezzel mintegy rángatjuk azokat, es emiatt a környező talajrétegek finom szemcséi a kútba áramlanak, Elõbb-utóbb tönkretéve azt. Másrészt a kútba épített Szivattyú a fogyasztástól függően ingadozó nyomással működik, ES túlnyomással Terheli a fogyasztó-berendezéseket. Ezért a kútfejakna közelében a terepszint ala süllyesztett, vagy épületbe elhelyezett, a víztermeléstől függő térfogatú (1-10 m3-es) térszíni tárolótartályt célszerű elhelyezni. Ebbe a tartályba a kútszivattyú folyamatosan, a legmegfelelőbb vízhozammal termeli a vizet. Amikor a Tartály teletöltődik, a benne elhelyezett úszókapcsoló leállítja a kútszivattyút. Ha a vízszint tól Z-ig üzemi minimumszintre csökken, AZ úszókapcsoló ismét bekapcsolja a kútszivattyút.

 

A térszíni tárolótartályból a fogyasztásnak megfelelően lehet felhasználni a vizet valamilyen Házi vízellátó berendezés segítségével. Ezek a centrifugális szivattyúból Elektromos Berendezések ÉS EGY nyomásbiztosító tartályból állnak. A térszíni tárolótartályból a vizet a fogyasztás függvényében átszivattyúzza, es a nyomásbiztosító acéltartályba nyomja a Szivattyú. A nyomásbiztosító tartályban vagy AZ összepréselődött levegőnyomás, vagy EGY gumimembrán biztosítja AZ Előre beállított Hálózati nyomást. Bár Lakóépületeknél 2-4 között szokták ezt AZ értéket beállítani, Geofizikai 6 bar max. nyomásállóságú berendezéseket használhatunk (8).
A Házi vízellátó berendezés működését a fenti értékekre beállított nyomáskapcsoló szabályozza. A Jol összehangolt rendszereknél a kútszivattyú Napi 5-10 alkalommal működik, mintegy 2-5 üzemórában. A Házi vízellátó berendezés maximális bekapcsolásainak száma 15-20 db / óra (folyamatábra.)
A RENDSZER egyes elemeit a fagyhatár (-1,2 m) ala telepített, megfelelően méretezett nyomócsövekkel Kell összekötnünk. A csövek anyagául a Hideg vizes közeg miatt a 10,0-16,0 Bár nyomástartományú KPE nyomócsöveket ajánljuk. Ezeket a csöveket tekercsben szállítják, a Nemzetközi Geofizikai Év kellő hosszúságú darabot használhatjuk Fel csőkötések alkalmazása Nélkül. Amennyiben szükséges a KPE csövet a könnyen beszerezhető idomokkal Elektromos hegesztéssel, vagy mechanikusan kapcsolódó un. gyorskötésekkel csatlakoztathatjuk.
A bemutatott rendszerek egyes elemei AZ Igen Széles Koru Hazai választékból könnyen beszerezhetők. Azért a Házi vízellátó rendszerünk méretezéséhez javasoljuk SZAKEMBER bevonását is.


 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 2
Heti: 19
Havi: 101
Össz.: 52 997

Látogatottság növelés
Oldal: Házi vízmű építése szerelése
Épület szerelvényezési és gépészeti portál - © 2008 - 2024 - epuletszerelveny.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »